Tip 1 Diyabet Nedir? Tip 1 Diyabetin Belirtisi Nelerdir?

Diyabet oldukça sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın farklı özellikler içeren alt tipleri bulunmaktadır. Bu alt tiplerden ilk Tip 1 Diyabettir. Bu yazıda sizlere hem Tip 1 Diyabet hakkında bilgi vereceğim hem de bu alt tipin sıkça görülen belirtileri anlatacağım.

Tip 1 Diyabet Nedir Tip 1 Diyabetin Belirtisi Nelerdir

Tip 1 Diyabet Nedir?

Diyabetin alt tiplerinden ilkidir. Daha az sıklıkta görülür ama daha farklı belirtilere sahip olabilmektedir. Diyabet hastalarının sadece % 5-10’luk kısmı Tip 1 Diyabet olarak sınıflandırılır. Özellikle çocuklar ve ergenlerde görülen formdur. Tip 1 diyabette en temel patoloji, insülin yapımının ya hiç olmaması ya da çok az olmasıdır.

Bu yüzden Tip 1 Diyabet hastaları insülin bağımlıdırlar, tedavilerinin esası dışarıdan insülin enjekte edilmesidir. İlaçla tedavisi şu aşamada yoktur, yaşamları için gerekli olan ilaç insülindir.

Tip 1 Diyabetin Nedenleri Nelerdir?

Asıl neden hastanın kendi vücudunda saklıdır. Hastanın  savunma sisteminde oluşan sıkıntılar nedeniyle, pankreasta insülin yapan hücreler hedef alınır ve buradaki hücreler tahrip edilir. Bunun sonucunda ya insülin üretimi durur ya da çok azalır.

Bu hastalığın ortaya çıkmasının diğer nedenleri ise; genetik, toksik maddeler, ilaç, stres ve pankreasa zarar veren virüslerdir.

Tip 1 Diyabetin Belirtisi Nelerdir?

Hemen aşağıda Tip 1 Diyabet gelişimi nedeniyle hastalarda görülen belirtiler ve açıklamaları yer almaktadır. Bazı belirtiler çok yüksek kan şekeri düzeylerinde görülebilirken bazıları nispeten yüksek kan şekeri değerlerinde bile görülmektedir.

1. Aşırı Susama ve Ağız Kuruluğu

Tip 1 Diyabet hastalarında, kanda çok yüksek değerlere ulaşabilen şeker miktarı nedeniyle, fazla şeker idrar ile atılmaya çalışılır. İdrar ile çok fazla su kaybedildiği için vücutta su açığı meydana gelir. Bu nedenle hastalar çok fazla susarlar ve yoğun miktarda su alırlar. Döngü sürekli tekrarladığı için aşırı susama ve sonrasında yoğun su alımı gerçekleşir.

2. Sık İdrara Çıkma

Tip 1 diyabet hastalarında, kanda çok yüksek değerlere ulaşabilen şeker miktarı nedeniyle vücut çeşitli şekillerle durumu düzeltmeye çalışır. Bunlardan en önemlisi ise idrarla şeker atmaktır. Şeker kendisiyle beraber yoğun su çeker. Bu yüzden idrarda şeker atmaya çalışırken fazlaca su da atılır.

Bu durum sonucunda hem idrar miktarı artarken hem de sık sık idrara çıkar hastalar.

3. Aşırı Acıkma ve Aşırı İştah

Tip 1 diyabet hastalarında en önemli problem kandaki şekeri hücre içine sokan insülinin bulunmamasıdır. Bu durum sonucunda kaslar ve organlara yeterli şeker sağlanamaz. Bu dokularda enerji açığı meydana gelir. Enerji açığını gidermek isteye vücut daha fazla yemek yemeye teşvik eder. Hastalarda iştahta belirgin bir artış vardır ve sık sık acıkırlar. Hatta bazı hastalarda yemek yedikten sonra bile devam eder bu açlık hissi.

4. Çok Yemeye Rağmen Kilo Kaybı

Sürekli acıkan ve aşırı iştahlı bu hastalar sürekli yemek yerler. Yine de kilo kaybederler. Sebebi ise şudur; vücudun en temel enerji maddesi şekerdir. Ancak bu şekeri hücre içine sokacak hormonda problem olduğu için hücrelere şeker aktarılamaz. Bu durumda hücrelerin enerji ihtiyacı özellikle yağlardan sağlanır. Bu nedenle hastalar çokça ve sık sık yemek yemelerine rağmen kilo kaybederler.

5. Yorgunluk ve Halsizlik

Dokularda oluşan enerji açığı yağlar ve proteinler ile giderilmeye çalışılır. Yine de şeker kadar başarılı değildir bu konuda diğer enerji kaynakları. İstediği kadar enerji üretemeyen vücutta, yorgunluk ve halsizlik baş gösterir.

6. Bulanık Görme

Kandaki fazla şeker tüm dokularda da şeker miktarının yükselmesine neden olur. Bu dokulardan biri de göz merceğidir. Şekerle beraber fazla miktarda su çeken göz merceği nedeniyle bulanık görme gelişir. Ayrıca, uzun süre yüksek şekere maruz kalacak göz merceğinde şekil değişiklikleri nedeniyle görmenin daha ileri düzeyde bozulması gerçekleşebilir.

7. Ağızda Aseton Kokusu

Tip 1 diyabet hastalarında kan şekeri çok yüksek seviyelere çıkabilir. Bu durumda diyabetik ketoasidoz denen durum gelişebilir ve bu durumun belirtilerinden biri de ağızda aseton kokusunun ortaya çıkmasıdır.

8. Kussmaul Solunumu 

Çok yüksek düzeylere ulaşan kan şekeri nedeniyle gelişen diyabetik ketoasidoz durumunda, hastaların solunum şeklinde değişiklik gözlenebilir. Bu solunumda çok hızlı ve derin bu soluk alıp verme hali hakimdir.

9. Diğer Belirtiler

Tip 1 diyabet hastalarında ayrıca şu belirtiler de olabilir; mide bulantısı, kusma,  karın ağrısı, çeşitli tiplerde mental  değişiklikler, saldırganlık ve zihin bulanıklığı.

Özet: Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hasta potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Pediatri veya Dahiliye Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply