Sistit Nedir? Sistitin Belirtisi Nelerdir?

Sistit, özellikle kadınlarda görülen ve eğer düzgün tedavi edilmezse çeşitli problemlere yol açacak bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun görüldüğü yer mesanedir. Yani idrar kesesi. Sistitin tam karşılığı, mesanenin (idrar kesesi) iltihaplanmasıdır. Sistite neden olacak durum bir bakteriyel enfeksiyon olabileceği gibi kimyasal bir tahriş veya travmatik bir zedelenme sonucunda da oluşabilmektedir.

Bu enfeksiyon türü kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha fazla görülmektedir. Kadınların hemen hemen yarısı tüm hayatları boyunca en az bir defa Sistite yakalanırlar.

sistit-nedir-sistitin-belirtisi-nelerdir

Sistit Nedir?

Giriş kısmında da açıkladığımız üzere, Sistit; idrar kesesinin ve idrar yolunun iltihaplanmasıdır. Bir tahriş edici madde veya travma ile de oluşabilir. Enfeksiyona neden olan bakteriler, idrar yolunun ve idrar kesesinin duvarına yerleşirler ve bu bölgede tahriş yaparlar, iltihaplanmaya neden olurlar. Bu tahriş ve iltihaplanma sonrasında, hastada idrar kesesinde ağrı olur ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilir. Bu hastalıkta belirtiler hastadan hastaya ve cinsiyete göre değişiklik gösterir.

Sistit genellikle genç kadınlarda görülür. Özellikle 20-40 yaş arasındaki cinsel aktif kadınlarda görülür. Her 2 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde bu enfeksiyonu geçirir.

Çoğu zaman aniden ortaya çıkan bir ve hafif seyreden bir enfeksiyondur. Sistit nedeniyle olan hafif enfeksiyonlar, genellikle birkaç günde iyileşir. Bazı insanlarda farklı olarak sık sık bu enfeksiyona yakalanırlar. Bu hastaların düzenli ve uzun süreli tedavi görmeleri gerekir. Çoğunlukla bakteriyel olan bu enfeksiyon için verilen tedavi antibiyotiktir. Diğer nedenlerle oluşan sistit türleri için altta yatan nedene göre tedavi verilir.

Sistitin Nedenleri  Nelerdir?

Sistit gelişen bireylerde, çoğunlukla bu duruma enfeksiyon ajanları neden olur. Bu enfeksiyon ajanları çoğunlukla deride ve bağırsakta bulunan bakterilerdir. Normalde mesanede ve idrarda bakteri bulunmaz. Deride ve bağırsakta bulunan bakterilerin idrar kesesine girmesi sonucu enfeksiyon gelişir. Sistite neden olan diğer durumlar ise şunlardır:

~  Tuvalet sonrası temizliğin iyi yapılmaması

~  Tuvalet sonrası temizliğin arkadan öne doğru yapılması

~  Tampon ve üriner kateter uygulamaları

~  Cinsel ilişki 

~  Mesanenin tam boşalmaması

~  Menopoz

~  Diyabet

~  Korunmak için diyafram kullanma

Bunlar haricinde Sistite neden olabilecek diğer bazı nedenler daha vardır. Bunlar; cinsel ilişki sırasında yaşanan şiddetli sürtünme, tahriş edici maddeler, idrar kesesinde kateterin veya ameliyatın neden olduğu hasar, mesane bölgesine ışın tedavisi uygulanması, bazı kemoterapi ilaçları ve ilkel toplumlarda görülen kadın sünneti.

Kadınların erkeklerden 10 kat daha fazla Sistite yatkın olduğunu söylemiştik. Bunun asıl nedeni, kadınlarda idrar yolunun erkeklere göre oldukça kısa oluşudur. Bu nedenle enfeksiyona yol açacak bakteriler idrar kesesine daha kolay ulaşabilirler.

Sistitin Belirtisi Nelerdir?

Sistitin belirtileri üriner sistemdeki birçok hastalıkta da ortaya çıkabilir. Aslında aşağıda göreceğiniz belirtiler genel olarak idrar yolu enfeksiyonu çatısı altında toplanabilir. Sistit ise idrar yolu enfeksiyonunun idrar kesesinde görülen halidir. Sistite ait belirtileri aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

1. İdrar Yaparken Yanma ve Ağrı Hissetme

Tıbbi literatürde dizüri olarak ifade edilen belirtidir ve sistitin en önemli belirtisidir. Hastalar idrar yaparken yanma hissederler. Yanma ile beraber ağrı da vardır. İdrar yaptıktan sonra ise sızı oluşur. Hastaların en büyük şikayeti budur haliyle. Bazı hastalar bu durumu, idrar yolunun cam ile parçalanması şeklinde de ifade ederler.

2. Sık Sık İdrara Çıkma Ancak Az Miktarda İdrar Yapma

Poliüri olarak ifade edilen durumdur. Hastaların idrar kesesinde gelişen iltihaplanma ve tahriş nedeniyle mesanede sürekli idrar varmış hissi oluşur. Hastalar sık sık idrara çıkarlar ancak idrar kesesinde çok az idrar bulunduğu için çok az idrar yaparlar.

3. Sürekli İdrar Varmış Gibi Hissetmek

Önceki maddede de açıkladığım üzere; hastaların idrar kesesinde gelişen iltihaplanma ve tahriş nedeniyle, mesanede azıcık idrar olsa bile sürekli idrar varmış gibi bir his vardır.

4. Acil İdrar Yapma İhtiyacı Hissetmek

Sistit nedeniyle hastalarda idrar kesesinde az miktarda bile idrar olsa da, sürekli idrar yapma ihtiyacı vardır. Bazı hastalarda ise bu durum acil olarak idrar yapılması şeklinde görülür. Tıbbi ifadesiyle urgency olarak bilinir.

5. İdrar Renginin Bulanıklaşması

Görülen bir diğer bulgu da idrar renginde görülen değişikliklerdir. İdrarda normalde bakteri bulunmaz. Sistitli hastaların idrarında bol miktarda bakteri bulunur ve bunun sonucunda idrar bulanıklaşır.

6. İdrarın Kötü Kokması

Bakteri enfeksiyonu sonucunda idrarda görülen bir diğer değişiklik de, idrarın kötü kokmasıdır. Enfeksiyonlarda sık yaşanan bir durumdur ve Sistite bağlı olarak da görülür.

7. Kasıklarda ve Göbek Altında Ağrı

İdrar yaparken ağrı görüldüğü gibi, idrar yapmadan da ağrı görülmektedir. Sistit enfeksiyonuna bağlı olarak, idrar kesesinde ağrı oluşur ve bu ağrıyı hastalar göbek altında ve kasıklarında hissederler. Göbek altına baskı uygulandığında ağrı artar.

8. Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Hissetme

Bu belirti genelde kadınlarda görülen bir bulgudur. Cinsel ilişki, bu enfeksiyona yol açan nedenlerden biridir. Cinsel ilişki sırasında yaşanan sürtünme sonucunda hastalar ağrı hissederler.

9. Diğer Belirtiler

Bir idrar yolu enfeksiyonu türü olan Sistite bağlı olarak bazı belirtiler daha görülür. Diğer belirtiler şunlardır; idrarda kan görmek, hafif düzeyde ateş, mide bulantısı ve kusma, halsizlik ve iştahsızlık, gece idrar yapma ihtiyacı hissetme ve idrar kaçırmadır. Bu belirtiler genellikle enfeksiyon ilerlemeye başladığında görülmektedir.

NOT:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Üroloji Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply