Panik Atak Nedir? Panik Atağın Belirtisi Nelerdir?

Panik atak, ortada herhangi bir tehlike olmadığı halde bir anda ortaya çıkan korku nöbetidir. Ara ara tekrarlar ve hastayı dehşete sürükler. Panik atağın en belirleyici özelliklerinden biri, beklenmedik bir anda ortaya çıkmasıdır. Bu yüzden bir kez panik atak geçirmiş kişilerde, ortada bir tehlike olmadığı halde kötü bir şey olacakmış korkusu ve endişesi vardır.

Panik atak aslında bir anksiyete (kaygı) bozukluğu türüdür ve tanısal adı panik bozukluktur. Hastaların geçirdiği korku nöbetlerine Panik Atak denir. Atak başladıktan 10 dakika sonra, şiddeti en yüksek seviyeye çıkar ve ortalama 30 dakikada sonlanır.

Panik atağın genetik nedenlerle ortaya çıktığına dair güçlü araştırmalar vardır. Bu hastalık genellikle 20’li yaşlarda başlar. Pek çok psikiyatri hastalığı gibi kadınlarda daha çok görülür. Kadınlarda görülme sıklığı 2-3 kat kadar daha fazladır. Yaşam boyunca görülme ihtimali %1.5-3.5 kadardır.

panik-atak-bozukluk-nedir-belirtis-nelerdir-nedenleri-atağın-neden-tedavi

Panik Atak Nedir?

Panik atak, bir anksiyete (kaygı) bozukluğudur. Ortada gerçek bir tehlike olmadığı halde, ortaya çıkan korku atağıdır. Panik atak, çeşitli fiziksel belirtileri de beraberinde getirir. Bunları yazının belirtiler bölümünde bulabilirsiniz. Atak sırasında hastalar kontrollerini kaybedebilirler. Atağın daha da ilerlemesi durumunda, kişiler kalp krizi geçirdiğini sanabilir ve ölüm korkusu yaşayabilirler.

Bazı kişilerde bu durum hastalık halini alsa da aslında çoğu kişinin başına gelen bir durumdur. Birçok insan, hayatı boyunca bir veya birkaç defa Panik Atak geçirir. Ancak bu hastalarda durum sadece atak ile sınırlıdır ve sonrasında tekrar yaşanmaz.

Ancak Panik atağın bir hastalık halini aldığı insanlarda, tekrarlayan ataklar görülür. Hastalar normal yaşantıları esnasında yeni bir atağın gelebileceği korkusunu yaşarlar. Normal durumda hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da, sürekli atak beklentisi halinde olma durumu nedeniyle hastalar sürekli korku yaşar ve yaşam kaliteleri bozulur.

Bu hastalık genellikle genç erişkinlik döneminde başlar. Otuzlu yaşlarda biraz daha şiddetlenebilir. Kadınlarda 2-3 kat daha fazla görülür. Atak genellikle birdenbire başlar, giderek şiddetlenir. On dakika içinde en yüksek düzeye ulaşır ve ortalama otuz dakikada sonlanır. Bazı ataklar 1 saat kadar sürebilir. Ataklar kendiliğinden başladığı gibi kendiliğinden sonlanır.

Panik Atak, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Çeşitli ilaçlar ve terapiler ile hastaların şikayetleri geriler. Buradaki önemli nokta, hastaların düzenlenen tedavilere uyum göstermesi gerekliliğidir.

Panik Atağın Nedenleri Nelerdir?

Hastalar bu hastalığı, bir anda ortaya çıkan ve dakikalar içinde artan ani korku nöbetleri olarak ifade ederler. Atağın başlaması için bir nedene ihtiyaç yoktur ama bu hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan nedenler vardır. Aslında bu hastalığın nedenleri, diğer pek çok psikiyatrik hastalık gibi tam ortaya konulamamıştır. Ancak araştırmalar sonucunda elden edilen bazı nedenler bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır:

~ Yas gibi bir travmanın yaşanması

~ Çok stresli bir yaşama sahip olmak

~ Ailede Panik bozukluğu olan bireylerin varlığı (genetik)

~ Beyindeki aracı maddelerin (nörotransmitter) dengesizliği

~ Baskıcı bir ailede büyümek

~ Hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü)

~ Tiroid hastalıkları (hipertiroidi vb.)

~ Uyuşturucu madde kullanımı

~ Antidepresan ilaçları bir anda bırakmak

Panik atak oluşmasına yol açan birçok çevresel neden bulunmaktadır. Yukarıdakiler ise en çok göze çarpan nedenlerdir. Ayrıca; depresyon hastası olmak, obsesif-kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu yaşamak, wilson hastalığı, ekonomik sorunlar yaşamak, eş veya sevgiliden ayrılmak ve bir anda yeni bir hayat düzenine geçmek de bu hastalığa yol açabilmektedir.

Panik Atağın Belirtisi Nelerdir?

Panik Atak tanısı koyabilmek için Doktorların hastalarına sordukları bazı belirtiler vardır. Aşağıdaki maddeler DSM-V tanı kriterleridir. Bu belirtilerin, hepsinin olmasa da bir kısmın hastada aynı anda olması gerekmektedir. Panik atağın belirtileri şunlardır:

1. Kalp (göğüs) Ağrısı veya Göğüste Sıkışma Hissi

Panik atağa bağlı en çok görülen belirtilerden biri göğüs ağrısı olarak tarif edilen belirtinin ortaya çıkmasıdır. Hastaların birçoğu bu durumu kalp krizi olarak kabul eder ve var olan korkuları daha da artar. Buradaki göğüs ağrısı göğüste sıkışma tarzındadır ve atak ile beraber sonlanır. Hastalarda, korku durumunda salgılanan hormonların bir anda artması neticesinde oluşur göğüste sıkılma hissi.

Bu hastaların bir kısmı, göğüs ağrı sonrasında acil servislere başvurur ancak yapılan muayeneler ve tetkikler sonrasında bir patolojiye rastlanmaz.

2. Kalp Çarpıntısı

Her hastada göğüste sıkışma olmasa da, neredeyse her hastada atak esnasında kalp atımı artar. Bu atım fazlalığı hastalarda çarpıntı olarak kendini belli eder. Yoğun korku nedeniyle kalp daha kuvvetli ve daha hızlı vurur.

3. Terleme

Aslında terleme değil, ter boşalması. Panik Atak esnasında bir anda korku nöbeti oluşur ve hastaların vücudu bu duruma tepki verir. Daha hızlı kalp atımı, daha hızlı nefes alıp verme gibi. Artan eforla beraber hastalarda terleme olur. Atağın süresi uzadıkça, oluşan ter oldukça fazlalaşır.

4. Boğulma Hissi

Yoğun korku nöbeti esnasında hastalar nefes alma problemi yaşar. Göğüste daralma ile beraber soluklarının kesildiğini düşünürler ve nefes almakta zorlanırlar. Bu hastalar atak esnasında boğuluyor gibi olabilirler.

5. Baş Dönmesi

Vücutta görülen tüm diğer belirtiler neticesinde baş dönmesi görülür. Hastalar ayakta durmakta zorlanırlar, sersemlik yaşarlar. Bazı hastalar bayılacak hale gelebilirler.

6. Kontrolünü Kaybetme Korkusu

Normal bir günümüz esnasında kendimize hakim olarak hareket eder ve işlerimizi yaparız. Panik atak hastalarında atak esnasında, kendilerini kaybetme problemi ortaya çıkar. Çoğunlukla kendini ve kontrolünü kaybetme korkusu şeklindedir. Bazı hastalarda çıldırma korkusu olarak baş gösterir.

7. Ölüm Korkusu

Göğüste daralma ve kalp krizi geçiriyor sanmak, nefes alamamak ve boğuluyor sanmak, kontrolünü kaybetme korkusu ile beraber çıldırıyor sanmak. Tüm bu belirtilerin bir arada oluşunu düşünsenize. Hastalar bu nedenler sonrasında atak esnasında yoğun ölüm korkusu yaşarlar.

8. Diğer Belirtiler

Panik Atak, tüm vücudu etkileyen bir durumdur. Bu yüzden atak esnasında daha birçok belirti görülür. Diğer belirtiler şunlardır:

~ Kollarda ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma hissi. Hastalar bu yüzden atak esnasında ellerini ve ayaklarını kullanamazlar.

~ Atak esnasında ateş basması. Terlemeye neden olan bir sebep de budur. Bazı hastalarda üşüme ve ürperme görülebilir.

~ Karın ağrısı, bulantı ve kusma.

~ Atak esnasında kendini kaybetmekle birlikte titreme ve sarsılma.

~ Yine atak esnasında kendisini ve çevresindekileri değişmiş olarak görme. Olduklarından çok büyük olarak görmek gibi. Bu kadar ileri bir belirti olmasa da kendini tuhaf ve farklı hissetme sıklıkla görülür.

~ Çevredeki seslerden oldukça rahatsız olmak.

Yukarıda kısaca ancak anlaşılır bir şekilde ifade ettiğim maddeler de Panik Atak esnasında görülen belirtilerden bazılarıdır.

Özet:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Psikiyatri Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply