Miyopi Nedir? Miyopinin Belirtisi Nelerdir?

Miyopi, toplumda sık görülen görme bozukluklarından biridir. Ülkelerden ülkelere değişmekle birlikte, görülme sıklığı %8 ila %40 arasında değişmektedir. Teknolojik cihazlar ve bazı diğer etkenler neticesinde görülme sıklığı gitgide artmaktadır. Sık görülen görme kusurlarından biri olan Miyopi, uzağı net görememe sorunudur. Altta yatan nedenler farklı olsa da, en sık sebebi göz merceğinin odaklanmasında problem olmasıdır. Bu hastalarda uzağı görmede problem varken, yakını görmek konusunda genelde bir problem yoktur.

miyopi-nedir-miyopinin-belirtisi-nelerdir

Miyopi Nedir?

Miyopi, göz merceğinin tam odaklanmaması sonucunda görülen uzağı net görememe problemidir. Miyopi; gözün içeri giren ışığı, retinanın tam üzerinde odaklamak yerinde ön kısma odaklaması sonucunda oluşur. Bu hastalar uzağı görme konusunda zorluk çekerler. Uzaktaki nesneler bulanık görülür ve net seçilemezler. Hastalar gözlerini baktıkları cisme odaklamak için kısarlar. Gözlerini sürekli kıstıkları için göz yorgunluğu oluşur. Bulanık görmenin bir sonucu da, baş ağrısına neden olmasıdır.

Genellikle ergenlik çağında görülmeye başlanır ve zamanla daha da ilerler. Ancak son yıllarda küçük çocuklarda hatta bebeklerde bile görülmektedir. Miyopiye neden olabilecek birçok sebep vardır, ancak en önemli nedenler genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerdir. Çok okumanın Miyopiye neden olduğu söylense de, bu bilgi doğru değildir. Teknolojik aletlere erken yaşlarda uzun süre maruz kalmanın bu bozukluğa neden olduğu ise bilinen bir gerçektir.

Miyopi çeşitli derecelere göre seviyelere ayrılır. Bunlar; 4,00 numaraya kadar olanlara düşük miyop, 4,00-6 ,00 numaraya kadar olanlara orta miyop, 6,00 numaradan büyük olanlara da yüksek miyop denir.

Tedavi konusunda çok büyük başarıların sağlandığı bir rahatsızlıktır Miyopi. Gözlük ve lens gibi araçlarla pratik bir şekilde bu rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir. Ayrıca çeşitli göz ameliyatı teknikleri geliştirilmiştir, bunlar yardımıyla da tedavi edilmektedir.

Miyopinin Nedenleri Nelerdir?

Miyopinin nedenlerini açıklamak için çeşitli teoriler üretilse de tam bir yanıt vermek oldukça zor. Yapılan araştırmalar, bu hastalığın büyük oranda genetik olarak aktarıldığını göstermektedir. Bazı uzak doğu ülkelerinde Miyopinin görülme sıklığı %80’lere yakındır ve bunun genetik aktarım nedeniyle böyle olduğu düşünülmektedir. Yine de genetik aktarım Miyopinin tek açıklaması değildir. Aşağıda da değineceğim diğer birçok çevresel etken sonucunda da Miyopi ortaya çıkabilmektedir. Miyopiye neden olan durumlar şunlardır:

~ Genetik aktarım

~ Gözün güneş ışığına az maruz kalması

~ Gözün yapay ışıklara çok maruz kalması

~ Çeşitli beslenme yetersizlikleri

~ Az ışıklı ortamlarda çalışma

~ Çok yakın mesafeden telefon ve bilgisayar gibi araçları uzun süre kullanma

~ Vitamin eksiklikleri (özellikle D vitamini)

Yapılan araştırmalar, dışarıya daha çok çıkan ve güneş ışığına daha çok maruz kalan çocuklarda Miyopinin daha az görüldüğünü göstermektedir. Yapay ışık kaynakları olan televizyon, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik araçlara uzun süre maruz kalmak da hastalığın daha çok ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Az ışıklı ortamlarda uzun süre gözü yoracak şekilde çalışmak da Miyopiye neden olmaktadır. Yine de bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olacak en büyük neden genetiktir.

Miyopinin Belirtisi Nelerdir?

Miyopiyi ortaya koyacak birçok belirti olsa da, bu belirtiler diğer göz rahatsızlıklarının belirtisi de olabilir. Bu yüzden hemen aşağıda yazacağım türden belirtiler varsa bir Doktora görünmeniz yararlı olacaktır. Miyopinin belirtileri şunlardır:

1. Uzağı Bulanık Görmek

Miyopi nedeniyle başvuran hastaların büyük çoğunluğu, görme problemi nedeniyle gelirler. Hastaların en büyük şikayeti özellikle 5 metreden daha uzak mesafeleri görmekte zorlanmaktır. Uzağa baktıklarında bulanık görürler. Tabelaları okumakta zorlanırlar, nispeten uzak mesafedeki bir insanın yüzünü seçemezler.

2. Gözleri Kısarak Bakmak

Miyopinin nedeni, ışığın görme noktasına değil de daha öne düşmesidir. Işığı görme noktasına düşürmek veya daha da yaklaştırmak için hastalar gözlerini kısarlar. Uzaktaki bir cisme baktıklarında daha net bir şekilde ortaya çıkar bu durum. Gözlerini kısan bu hastalar cisimleri daha iyi görürler.

3. Göz Yorgunluğu ve Çift Görme

Hastalarda diğer önemli belirti de göz yorgunluğunun oluşmasıdır. Göz, ışığı devamlı görme alanına düşürmek için çabalamak zorunda kalır. Bu yüzden olması gerektiğinden çok daha fazla çalışır ve yorgun düşer. Bu yüzden hastalarda zamanla göz yorgunluğu gelişir ve cisimleri bulanık gördükleri gibi bir de çift görmeye başlarlar.

4. Baş Ağrısı

Baş ağrısına neden olabilecek yüzlerce etken var. Bunlardan biri de göz bozukluklarıdır. Göz, ışığı sürekli görme alanına düşürmek için çalışır ama bu konuda çok başarılı değildir. Görme yollarına düzgün bir şekilde düşmeyen ışık sonrasında, beynin görme alanı devreye girer ve gelen bilgiyi daha iyi yorumlamaya çalışır.

Hem göz bozukluğu nedeniyle, hem gözün fazla çalışması nedeniyle, hem de beyindeki görme alanının fazla çalışması nedeniyle baş ağrısı görülür. Bu ağrı genellikle hafif seyirlidir ve sıkça görülür.

5. Gözleri Sık Sık Ovmak

Diğer belirtilere göre daha az görülse de, özellikle çocuklarda sık rastlanan belirtidir. Görmenin bozulması ve bulanıklaşması sonrasına hastalar gözlerini ovuşturarak baktıkları nesneye odaklanmaya çalışırlar.

6. Diğer Belirtiler

Miyopi nedeniyle bazı diğer belirtiler daha görülür. Şunlar da Miyopi belirtileridir; göz çevresinde uçuşan cisimler ve ışıklar görmek, televizyonu ve tahtayı göremediği için bu cisimlere yaklaşma, göz çevresinde ağrı ve şaşı bakmak. Miyopi için sayılan bu belirtilere sahip olan bireyler dikkatli olmalı, çünkü görme bozukluğu nedeniyle çeşitli kazalara yol açabilir ya da maruz kalabilirler.

NOT:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Göz Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply