Migren Nedir? Migrenin Belirtisi Nelerdir?

Migren oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Migrenli hastalarda görülen baş ağrısı sıradan bir baş ağrısı değildir. Hastaların hastaneye başvurmasına en çok sebep olan rahatsızlıklardan biridir. Özellikle hormonların aktif olduğu genç yaşlarda görülür. Kadınlarda görülme oranı %20 civarında iken, erkeklerde görülme oranı %8 kadardır.

Migren Nedir Migrenin Belirtisi Nelerdir

Migren Nedir?

Migren, özellikle genç kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Ataklar şeklinde görülür. Beyin damarlarının yapısal problemlerinden ve aşırı genişlemesinden dolayı oluştuğu düşünülmektedir. Migrene ait baş ağrısı, genellikle başın tek tarafından başlar ve zamanla ağrı miktarı artar. Ağrı miktarının artışı ile beraber hastaların günlük aktiviteleri kısıtlanır ve iş yapamaz hale gelir.

Bazı hastalarda, Migren oluşmadan önce bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Ağrı oluşmadan önce yanıp sönen ışıklar ve göz önüne gelen çeşitli şekiller görebilirler. Migren hastalarının ışığa ve sese duyarlılığı artmıştır, ışık ve ses ağrı düzeyini arttırır.

Özelikle hormonların aktif olduğu gençlik döneminde sıkça görülür. Birçok hastada yaşın ilerlemesiyle beraber hem Migren atağının görülme sıklığı azalır hem de atak sırasında görülen baş ağrısının düzeyi azalır. Ayrıca Migren tedavisi konusunda büyük ilerlemeler sağlanmıştır.

Migrenin Nedenleri Nelerdir?

Migren, genetik geçişi yüksek olan bir hastalıktır. Ebeveynlerin birinde Migren var ise çocuklarında ortaya çıkma ihtimali %40 iken, her iki ebeveynde de var ise çocuklarda görülme sıklığı %70 gibi yüksek bir düzeye ulaşabilmektedir. Diğer sebepler ise şunlardır:

~ Genetik

~ Çevresel faktörler

~ Hormonal faktörler

~ Cinsiyet (Kadınlar)

~ Yoğun stres

Yukarıdaki nedenler sonucunda Migrene ait belirtiler ve ataklar oluşabilir. Migrenin asıl patolojisi ise; beyin damarlarının yapısal problemlerinden ve aşırı genişlemesinden dolayı oluştuğu düşünülmektedir.

Migrenin Belirtisi Nelerdir?

Aşağıda göreceğiniz belirtiler birçok diğer hastalığın belirtisi olabilir. Migrenin en sık görülen belirtisi olan baş ağrısı da, başka bir nedene bağlı gelişmiş olabilir. Ancak tekrarlayan baş ağrıları ile beraber aşağıdaki belirtilerden bazıları var ise hekiminize başvurmanız gerekebilir. Migrenin genel olarak sık görülen belirtileri şunlardır:

1. Başın Bir Tarafında Görülen Zonklayıcı Tarzda Ağrı

Baş ağrısı oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ve sebebi olarak onlarca farklı neden sayılabilir. Migrende görülen baş ağrısı ise daha farklıdır. Migren nedeniyle görülen baş ağrısı genellikle tek taraflıdır. Başın sağ veya solunu tutar. Her iki tarafı tutması pek beklenmez. Ayrıca bu baş ağrısı zonklayıcı tarzdadır.

2. Işığa Duyarlılık

Migren hastalarının baş ağrısı, çeşitli etkenlere bağlı olarak artabilir. Baş ağrısını arttıran en önemli nedenlerden biri ışıktır. Işığa duyarlı olan hastalar bu durumdan kaçmak isterler. Migren hastaları, özellikle karanlık bir odada dinlenmek isterler.

3. Sese Duyarlıklık

Hastaların baş ağrılarını arttıran diğer bir neden de sestir. Sese oldukça duyarlı olan hastalar, bu durumdan kaçınmak isterler. Bu yüzden sessiz bir yer arayışı içindedirler.

4. Harekete Duyarlıklık

Migrenli hastalarda görülen diğer bir duyarlılıkta harekete karşıdır. Atak esnasında hareketli olmaları baş ağrısını arttırmaktadır. Ayrıca çevrelerinde bulunan insan ve nesnelerin de hareketlerine oldukça duyarlıdırlar ve bu durum baş ağrılarını arttırabilir.

5. Bulantı ve Kusma

Hastalarda görülen diğer önemli bir belirti de bulantı ve kusmadır. Her hastada görülmese de, bazı hastalarda atakla beraber bulantı da başlar. Bu bulantı sonucunda bazı hastalarda kusma da görülebilir.

6. Boyun Ağrısı

Migrenin belirtisi olarak görülebilecek diğer bir belirti de boyun ağrısıdır. Travma veya başka herhangi bir nedene bağlı olmadan, sadece atak sırasında rastlanan boyun ağrısı görülebilir.

7. Ataklar Halinde Gelen Belirtiler

Migren ataklar ile seyreden bir hastalıktır. Ataklar en az 4 saat sürerken en fazla da 3 gün sürebilir. Hastalar, ataktan önce göz önünde uçuşan nesneler nedeniyle atağın geldiğini hissedebilir. Ataklardan sonra hastalar kendilerini çok yorgun hissedebilirler. Az bir hasta grubunda ise, ataktan sonra kendisini yeniden doğmuş gibi hissetme durumu yaşanabilir.

8. Diğer Belirtiler

Migrene ait onlarca belirti daha sayılabilir. En temel belirtileri yukarıda açıkladığım diğer belirtiler olsa da şu belirtiler de Migren dolayısıyla oluşmuş olabilir;  soğuk veya sıcak hissetmek, susuzluk hissi, idrara çıkma sayısında artış, kabızlık, iştahsızlık, sık sık esneme, yoğun miktarda terleme, konsantrasyon zayıflığı, karın ağrısı, ishal ve depresyondur.

Özet:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Nöroloji Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply