Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyonun Belirtisi Nelerdir?

Hipertansiyon hem ülkemizdeki hem de dünyadaki en önemli sağlık problemlerinden biridir. Görülme sıklığının fazla olması ve hastalığın kontrol altında tutulmaması sonucu gelişen komplikasyonlar nedeniyle oldukça sıkıntı verici bir hastalıktır. Ülkemizde görülme sıklığı %32‘dir. Neredeyse her 3 kişiden biri Hipertansiyon hastasıdır. Bu yazıda sizlere bir Doktor olarak Hipertansiyonun ne olduğundan ve tüm belirtilerinden bahsedeceğim.

Hipertansiyon Nedir Hipertansiyonun Belirtisi Nelerdir

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon; büyük tansiyonun (sistolik) değerinin 140 mmHg, küçük tansiyonun (diyastolik) 90 mmHg değerinin üzerinde olmasıdır. Normal kişilerde bu değerler 120 mmHg ve 80 mmHg civarındadır. Yükselen kan basıncı değerleri yüzünden birçok organda çeşitli düzeylerde hasarlar gelişebilir. Hedef organlar; kalp, böbrek, beyin, damarlar ve gözlerdir. Bu organların yüksek tansiyon nedeniyle etkilenmesi sonucunda kalp krizi, inme, çeşitli damar hastalıkları, böbrek hasarı, görme kaybı gibi birçok hasar oluşabilmektedir.

Hipertansiyonun Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyon nedenleri primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır. Hastaların %90’ında primer nedenler sebebiyle hastalık ortaya çıkmaktadır. Hipertansiyona neden olabilecek sebepler olarak şunlar sayılabilir:

~ İleri yaş

~ Yüksek miktarda tuzlu diyet ile beslenme

~ Obezite

~ Ailede Hipertansiyon öyküsünün bulunması

~ Aşırı alkol alımı

~ Fiziksel aktivite azlığı

~ Diyabet

~ Kolesterol yüksekliği

Bunlar dışında Hipertansiyona sebep olabilecek nedenler şunlardır; bazı ilaçlar, böbrek hastalıkları, böbreküstünden fazla hormon salgılanması, böbrek dokusu hastalıkları, başta böbrek damarları olmak üzere çeşitli damar hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları, paratiroid bezi hastalıkları vs.. Gördüğünüz üzere, Hipertansiyona sebep olabilecek onlarca neden var. Daha detaylı bilgi alabilmek için Hekimize başvurmanız gerekebilir.

Hipertansiyonun Belirtisi Nelerdir?

Hipertansiyonun ortaya çıktığı ilk dönemlerde pek belirtisi yoktur. 140/90 mmHg sınırının üzerine çıkan tansiyon değerleriyle beraber belirtiler baş göstermeye başlar. Aşağıdaki maddelerde Hipertansiyonun belirtilerini ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

1. Baş Ağrısı

Yüksek tansiyonun en sık görülen belirtilerinden biridir. Tansiyon yüksekliği nedeniyle etkilen en önemli organlardan biri beyindir. Sık görülen belirtilerden biri olan baş ağrısı, Hipertansiyon nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu yüzden aralıklı olarak tansiyon ölçtürmeniz gerekebilir.

2. Baş Dönmesi

Tansiyonun oldukça yüksek değerlere ulaşması ile beraber hastalarda baş dönmesi oluşabilir. Acil servise baş dönmesi ile başvuran hastalara ilk olarak tansiyon bakılmasının sebebi budur.

3. Kalp Ritminde Farklılık

Hipertansiyon nedeniyle etkilenen diğer bir organ da kalptir. Yükselen tansiyon değerleriyle beraber hastalar kalp ritminde farklılıklar hissedebilir. Hastalarda çarpıntı ve kalp ağrısı da görülebilmektedir.

4. Burun Kanaması

Hastaları hastaneye getiren en sık belirtilerden biri burun kanamasıdır. Travma nedeniyle oluşmayan burun kanamalarının sebebi Hipertansiyon olabilir. Bu nedenle, eğer travma olmadan sık sık burun kanamanız varsa hastaneye gitmenizde fayda var.

5. Kulak Çınlaması

Yüksek tansiyon nedeniyle kan dolaşımında farklılıklar oluşur. Kan daha yüksek basınçla vücuda aktarılmaya çalışıldığı için çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerden biri de kulak çınlamasıdır. Ayrıca hastaların kulaklarında uğultulu bir ses de oluşabilmektedir.

6. Halsizlik

Kalp atımında yaşanan problemler nedeniyle hastalarda efor kısıtlaması olur. Yükselen eforla beraber vücuda ve organlara daha fazla kan gönderilmesi gerekir. Ancak yüksek tansiyon nedeniyle bu ihtiyaç tam olarak karşılanmaz. Oksijensiz ve besinsiz kalacak dokular nedeniyle hastalarda halsizlik gelişir.

7. Nefes Darlığı

Hipertansiyon nedeniyle uzun dönemde etkilenecek organlardan biri de hastaların akciğerleridir. Kan dolaşımının zorlaşması sonrasında akciğerlerden oksijenlenen kanda oksijen eksikliği gelişecek ve hastalarda nefes darlığı görülecektir.

8. Görme Problemleri

Hipertansiyon nedeniyle uzun dönemden gözler ve göz damarları da etkilenir. Hastalarda çift görme ve görme bulanıklığı gelişebilir. Uzun dönem kontrol altında tutulmayan tansiyon nedeniyle bütün görme yetisini kaybeden hastalar da vardır.

Özet:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Kardiyoloji veya Dahiliye Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply