Gastrit Nedir? Gastritin Belirtisi Nelerdir?

Gastrit, insanların beslenme alışkanlıkları nedeniyle ülkemizde sıkça görülen bir hastalıktır. Hastalık midede görülür. Gastritin kelime karşılığı, mide duvarının iltihaplanması ve çeşitli etkenler neticesinde zarar görmesidir. Tolumda görülme sıklığı %1 kadardır. Gastrite sebep olan durumlar ani başlangıçlı olan akut gastrit ve yavaş seyrediyor olan kronik gastrit olarak ikiye ayrılır. Gastrite neden olan en önemli etken H.Pylori adı verilen bir bakteridir. Bu yazıda sizlere Gastritin ne olduğundan, nasıl oluştuğundan ve belirtilerinden bahsedeceğim.

gastrit-nedir-gastritin-belirtisi-nelerdir

Gastrit Nedir?

Gastrit, midenin iç yüzeyi olan ve mide duvarı olarak bilinen yapının çeşitli nedenler sonrasında iltihaplanmasıdır. Aşağıda bu duruma neden olan durumları sayacağız. Gastrite neden olan durumlar sonrasında, mide duvarında iltihaplanma oluşur, biraz daha ilerlerse bu durum mide duvarında tahriş ve aşınma gelişir. Bu nedenle de başta ağrı ve yanma olmak üzere çeşitli belirtiler ortaya çıkar.

Gastrit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut Gastrit genellikle ani ve şiddetli seyreder, mide yanması ve ağrısı fazladır. Kronik Gastritte ise belirtiler genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ancak oldukça uzun sürelidir bu belirtiler. Uygun bir tedavi uygulanmazsa yıllarca sürecek mide rahatsızlığına neden olabilir.

Akut ve kronik Gastritin yanında bir de eroziv türü vardır. Eroziv Gastrit, midede iltihaba neden olmaz, ancak mide de ülserlere ve kanamaya neden olmaktadır.

Gastrite bağlı belirtiler ara ara görüldüğü için genelde hastalar tarafından ciddiye alınmaz. Düzgün bir şekilde tedavi edilmezse kronikleşebileceği gibi ülser ve mide kanserine de dönüşebilir. Tedavisi için etkili birçok ilaç bulunmaktadır. Hastalar, yeme alışkanlıklarına ve tedavilerine uygun davranması sonucunda kısa sürede iyileşebilmektedir.

Gastritin Nedenleri Nelerdir?

Gastritin en önde gelen nedeni Helicobacter Pylori adlı bakteridir. Bu bakteri nedeniyle midenin duvarında bazı değişiklikler olur ve mide duvarının savunması bozulur. Böylece mide duvarında yangı başlar, ağrı oluşur. Mide mukozasında şişme, kızarıklık ve hücrelerde harabiyet oluşur.

Gastrite neden olan diğer önemli neden ise uzun süreli ağrı kesici kullanılmasıdır. Özellikle Aspirin ve NSAİİ grubu ağrı kesicileri bu duruma neden olur. Gastrite neden olacak diğer nedenler ise şunlardır:

~ Bakteriyel enfeksiyonlar (özellikle h.pylori)

~ Uzun süreli ağrı kesici kullanımı

~ Aşırı alkol tüketimi

~ Uzun süreli stres

~ Vücudun kendine saldırması (otoimmün)

~ Yaşlılık

Bu nedenler Gastritin gelişmesine neden olan başlıca sebeplerdir. Bunların yanında bazı nedenler daha vardır. Bunlar; crohn hastalığı, sarkoidoz hastalığı, AIDS, asitli içecekleri sıkça içme, yoğun yağlı yiyecekler ile beslenme, lifli besinlerle az beslenme, parazit enfeksiyonları, sigara-tütün kullanımı ve radyoterapidir.

Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Hemen hemen herkeste yaşamının bir döneminde mide rahatsızlığı görülür. Bunlardan sadece bir kısmı Gastrittir. Gastrit genellikle kendini mide yangısı ve mide ağrısı ile kendini gösterir. Aşağıda Gastritin belirtileri ve açıklamaları yer almaktadır.

1. Mide Ağrısı

Gastritte görülen en sık belirtilerdendir mide ağrısı. Mide duvarının savunmasının bozulması nedeniyle mide asidi tarafından tahrip edilir. Bunun sonucunda da ağrı görülür. Mide ağrısı göbek deliğinin hemen üst bölgesinde hissedilmektedir.

2. Midede Yanma Hissi

Üst maddede de açıkladığım üzere, mide asidinin saldırısı ile beraber mide duvarı tahrip olur. Böylece mide duvarında asit nedeniyle yangı ortaya çıkar. Bu yangı, bazı hastalarda oldukça şiddetlidir. Bu yanma hissi genellikle öğün aralarında ve gece görülmektedir çoğunlukla.

3. Karında Şişkinlik

Özellikle H.Pylori adlı bakteriye bağlı gelişen Gastritte görülür. Bu bakteri mide duvarını harap ettiği gibi, gaz üretimine de neden olur. Bu nedenle hastalarda başta midede olmak üzere karında şişkinlik görülür.

4. Hazımsızlık

Hastalarda sıkça görülen diğer belirti de hazımsızlıktır. Besinlerin daha küçük parçalara ayrıldığı midede yaşanan problem nedeniyle besin sindirimi bozulur. Hastalar yemek yedikten sonra şişkinlik ve hazımsızlık nedeniyle sıkıntı çekerler.

5. Mide Bulantısı ve Kusma

Yine sıkça görülen bir belirti de bulantıdır. Yaşanan hazımsızlık ve şişkinlik nedeniyle hastalarda devam eden bir bulantı vardır. Bazen bu bulantı nedeniyle de kusma görülebilir.

6. İştah Kaybı

Mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi belirtilerin bütünü sonucunda hastaların yiyeceklere karşı isteği kalmaz, iştah kaybı görülür. Bazı hastalarda iştah kaybının bir sonucu olarak kilo kaybı da görülür.

7. Diğer Belirtiler

Gastrit nedeniyle görülen daha birçok belirti vardır. Diğer belirtiler altında toplayacağım bu belirtiler şunlardır; midede ekşime ve kazınma hissi, hıçkırık, anemi, mide hasarının artması sonucunda midede görülen kanama sonucunda kanlı kusma (kahve telvesi gibi), yine midede görülen kanama sonucunda dışkıda siyah veya katran gibi dışkı, kanama sonucunda halsizlik ve bayılma. Burada yazığım belirtilerden de anlayacağınız üzre, Gastritin tedavisi yapılmazsa ciddi sonuçlara neden olabilmektedir.

NOT:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Dahiliye veya Gastroenteroloji Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply