Epididimit Nedir? Epididimitin Belirtisi Nelerdir?

Epididimit, erkeklerde görülen ve oldukça ağrılı bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun geliştiği bölge, epididim adı verilen yerdir. Epididim, erkekte üretilen sprermin uzun süre depolandığı, hareket fonksiyonu gibi birçok fonksiyonu kazandığı yerdir. Epididimin en önemli özelliklerinden biri de, spermin bu bölgede depolanmasıdır.

Epididimite yol açan nedenler, çoğunlukla bakterilerdir. Genellikle cinsel yolla bulaşır bu bakteriler, ancak bulaşmasına sebep olacak birçok neden daha vardır. Epididimitte görülen belirtiler, oldukça şiddetli ve ızdırap vericidir. Bu yazıda Epididimitin ne olduğunu, nedenlerini, belirtilerini ve daha birçok detayı bulabileceksiniz.

epididimit-nedir-epididimitin-nedenleri-nelerdir-belirtisi

Epididim Nedir?

Konuya geçmeden önce, öncelikle epididimden bahsetmeliyim sizlere. Ancak bu şekilde daha iyi anlaşılabilir. Epididim, erkeğin cinsel organlarının bir parçasıdır. Testisin hemen arkasında yer almaktadır. Yumuşak bir organdır ve çok küçük tüplerden oluşmuştur.

Aslında çok küçük bir yapı olsa da, mikroskopik tüplerin uzunluğu çok fazladır. Epididim; 50 mm uzunluğunda, 15 mm genişliğinde ve 5 mm kalınlığındadır. Tüp uzunluğunun 20 metre olduğu tahmin edilmektedir.

Bildiğiniz üzere, spermler testiste üretilir. Testiste üretilen spermlerin ilk hali, dölleme olayı için uygun değildir. Öncelikle olgunlaşması ve birçok fonksiyon kazanması gerekmektedir. Testiste üretilen spermler daha sonra epididim adı verilen tüpçüklere geçer ve burada çok yavaş ilerler. Bu ilerleme oldukça uzun zaman alır. Zamanla spermler olgunlaşmaya başlar ve hareket yeteneği kazanır.

Epididim, spermin depolandığı en önemli bölgelerden biridir. Burada geçen süre zarfında, sperm olgunlaşır ve aktif hale gelir. Spermin dölleme yeteneği için önemli olan hareket fonksiyonu da burada kazanılır.

Epididimit Nedir?

Epididimit, yukarıdaki bölümde tarif ettiğim epididim adlı vücut parçasının enfeksiyonuna ve sonrasında gelişen iltihabına verilen isimdir. Bu enfeksiyonun kaynağı çeşitli bakteriler ve bazen de virüslerdir. Aslında epididim bölgesinin enfeksiyonu çok zor oluşur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve idrar yolunda bulunan enfeksiyonlar tedavi edilmezse Epididimit oluşabilir.

Epididimit her yaştaki erkeklerde görülebilmektedir. Özellikle görüldüğü yaşlar ise 20-35 yaşları arasıdır. Cinsel aktif erkeklerde daha sık rastlanır. Testis bölgesinde şişlik ve ağrı ile kendini belli eder.

Enfeksiyon, başlangıcında epididimin alt tarafını tutarak başlar ve zaman geçtikçe tüm epididime ve testise kadar yayılır. Testis enfeksiyonuna ilerlemesi ile beraber hastalığın şiddeti dramatik olarak artar ve bu rahatsızlık Epididimoorşit olarak isimlendirilir.

Epididimitin Nedenleri Nelerdir?

Epididimit bir enfeksiyondur ve bu enfeksiyonun nedeni çoğunlukla bakterilerdir ancak çok nadir de olsa virüsler de etken olabilir. Bu bakterilerden bazıları şunlardır; h.influenzae tip B, salmonella, clamidya, neisseria gonorrhoeae ve e.coli. Bazı ilaçlar, zorlanmaya sebep olan meslekler de diğer nedenlerdir.

Epididimite yol açan nedenler çeşitli patojenlerdir. Bu patojenlerin bulaşmasını ve enfeksiyonun ortaya çıkmasını sağlayacak birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır;

~ Korunmasız cinsel ilişki

~ İdrar yollarında bulunan anatomik bozukluklar

~ Sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmek

~ Tedavi edilmemiş veya kronikleşmiş idrar yolu enfeksiyonları

~ Prostat bezinin büyümesine sebep olan durumlar

~ Sünnet olmamak

~ Üriner katater kullanmak

~ Zorlama (ıkınma) ve zorlayıcı iş yapma

Epididimitin oluşmasına yol açan nedenlerden bazıları bunlardır ancak diğer bazı nedenler daha vardır. Diğer nedenler şunlardır; ağır kaldırma, ıkınma, yakın zamanda geçirilmiş cerrahiler, yakın zamanda geçirilmiş prostat ameliyatı, kalp ilacının (digoksin) dikkatli kullanılmaması (kimyasal epididimite neden olur), tüberküloz, kabakulak geçirmek, vezikoüreteral reflü, AIDS, aşırı cinsel heyecan, bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanmak gibi nedenler de bu enfeksiyona neden olmaktadır.

Birçok erkekte, önce idrar yolunda enfeksiyon (üretrit) gelişir ve sonra bakteriler epididim borusuna geçerek bu bölgeyi enfekte eder. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle de Epididimit oluşabilir, bu tarz oluşan duruma en sık c.trachomatis adı  verilen bakteri neden olur.

Epididimitin Belirtisi Nelerdir?

Epididimit nedeniyle birçok belirti görülmektedir. Bu belirtiler arasında ağrı çok önemli bir yer tutmaktadır. Aşağıda yer alan belirtilere sahipseniz, bir uzmana görünmenizde fayda olacaktır. Çünkü üreme fonksiyonları uzun dönemde etkilenebilir ya da enfeksiyon daha da büyüyebilir. Epididimite bağlı olarak görülen belirtiler şunlardır:

1. Ağrı

İlk görülen belirti ağrıdır. Ağrı testisin arka tarafında başlar, hastalık ilerledikçe tüm testise yayılır. Daha da ilerlerse kasıklara doğru yayılmaya başlar. Hastalar ağrı nedeniyle yürümekte zorlanırlar ve hareket ettikçe ağrıları çok şiddetlenir. Günün ilk saatlerinde ağrının şiddeti daha azdır, günün ilerleyen saatlerinde ağrı daha belirgindir.

Hastalar ağrıyı azaltmak için testisi yukarıya doğru kaldırmak isterler. Diğer ağrı azaltma yöntemleri ise, uzanmak ve ayakları hafifçe yukarıya kaldırmaktır. Bu şekilde uzun süre dinlenen hastaların ağrıları oldukça azalır ancak tekrar harekete geçtiklerinde yine çok şiddetli ağrı hissederler.

2. Skrotumda Kızarma ve Şişlik

Epididimde yer alan enfeksiyon nedeniyle, ilk olarak enfeksiyon bölgesinde belirtiler gelişir. Testisin arka tarafında bulunan epididimde başlayan enfeksiyon, ilk olarak bu bölgede kızarıklık ve ısı artışı ile kendini belli eder. Zaman ilerledikçe ve enfeksiyon yayıldıkça, tüm skrotumda (testis torbası) şişlik ve kızarma görülür. Bu durum hastalığın ilerlediğini ve en yakın zamanda tedavisinin başlanmasının gerektiğini göstermektedir.

3. Ateş Yükselmesi

Epididimit, başlangıç döneminde çok fazla ateş oluşturmaz. Genellikle 38 derecenin altında ateş vardır. Ancak enfeksiyonun testise yayılması ile birlikte, ateş çok yüksek derecelere ulaşabilir. Yayılmış enfeksiyonlarda 39-40 derece civarında ateşler görülebilir.

4. Üşüme ve Titreme

Ateşin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerden biridir. Hastalık ilerledikçe, ateş daha yüksek seviyelere ulaşmaya başlar ve üşüme ile beraber titreme daha belirgin olarak ortaya çıkar.

5. İdrar Yaparken Problem Yaşama

Epididimit nedeniyle, çeşitli şekillerde kendini gösteren idrar yapma problemleri ortaya çıkabilir. Sık sık idrara çıkma, idrar çıkma isteğinin sık sık gelmesi, sebepsiz yere akıntı gelmesi, idrar yaptıktan sonra peniste ağrı oluşması, bir anda idrar yapma isteğinin oluşması gibi belirtiler ile de kendini gösterebilir.

6. Diğer Belirtiler

Epididimit nedeniyle görülen belirtilerin en önemlileri bunlar olsa da, bu hastalığın belirtisi olabilecek diğer pek çok belirti daha vardır. Diğer belirtiler şunlardır; kasıkta büyümüş lenf düğümlerinin görülmesi, bağırsak hareketleri ile bile oluşan ağrı, testislerde artan basınç hissi, cinsel ilişki esnasında ağrı, boşalma ve dışkılama sırasında ağrı, idrarda veya ejekülat da kan görülmesi de diğer belirtilerdir.

NOT:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Üroloji Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply