Balanit Nedir? Balanitin Belirtisi Nelerdir?

Balanit, glans penis olarak tarif edilen bölgede görülen enfeksiyona verilen addır. Glans penis adlı bölüm aslında penisin baş bölümüdür. Sünnet derisinin olduğu bölgeyi tarifler. Balanit adlı enfeksiyon, hastaları oldukça rahatsız eder. Bazen ağrı ve diğer belirtilerle de kendini gösterse de, genellikle ciddi bir enfeksiyon değildir.

Çoğunlukla erkeklerde görülen bir enfeksiyon türüdür. Kadınlarda clitoris adlı bölgenin enfeksiyonu da Balanit olarak isimlendirilir ancak bu enfeksiyon nadir olarak görülür. Özellikle 12 yaşından küçük erkeklerde görülür. Sünnet olmamış kişilerde daha sık görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre her 20 erkekten birinde görülmektedir.

Bu hastalığın görüldüğü bireylerde, genellikle hijyen kurallarına dikkat edilmediği görülür. Tuvalet yapma alışkanlığındaki yanlışlar ve tuvalet sonrasındaki temizlik sürecinin düzgün yapılmaması Balanite neden olmaktadır. Bu yazıda Balanitin ne olduğunu, nedenlerini, belirtilerini ve diğer pek çok detayı bulabileceksiniz.

balanit-nedir-glans-penis-sunnet-nedenleri-nelerdir-belirtisi-tedavisi

Balanit Nedir?

Balanit, glans penis adlı vücut parçasının enfeksiyonudur. Glans penisin dilimizdeki karşılığı penis başıdır. Sünnet derisinin alındığı bölgenin tıbbi isimlendirmesi glans penistir. İşte bu bölgenin enfeksiyonuna ve sonrasında gelişen iltihabına Balanit denilmektedir.

Balanitin görülme sıklığı erkeklerde %5 kadardır. Erkelerin %5’i hayatlarının herhangi bir döneminde Balanite yakalanırlar. Özellikle 12 yaş altında görülme sıklığı daha fazladır. Bebeklerde de sıkça görülmektedir ve aileleri telaşlandırmaktadır.

Özellikle tuvalet yapma alışkanlığında yanlışları olan bireyler ve hijyen konusunda problemli kişilerde daha sık görülmektedir. Sünnetsiz olmak ve hijyen konusuna dikkat edilmemesi nedeniyle ortaya çıkar.

Balanit hastalığı, ülkemizde daha az sıklıkla görülmektedir. Erken yaşlarda sünnet olmanın bu hastalığa yakalanma sıklığını azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ülkemizde görülen vakalar, genellikle sünnet olmamış çocuklarda görülür ancak erişkin yaşlarda da görülmektedir.

Balanit, kadınlarda da görülebilmektedir. Erkeklerde bulunan glans penisin kadınlardaki anatomik karşılığı clitoristir. Kadınlarda bulunan clitoris adlı yapının enfeksiyonu da aynı isimle isimlendirilmektedir. Ancak bu enfeksiyon kadınlarda çok nadir olarak görülür. Balanit bu yüzden erkek hastalığı olarak kabul edilir.

Balanitin tedavisi kolaylıkla yapılmaktadır. Çok gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak yararlı olacaktır. Tedavisi ile beraber tuvalet içi ve tuvalet dışı hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir.

Balanitin Nedenleri Nelerdir?

Balanit, glans penis adlı bölgenin enfeksiyonudur. Sünnet derisi olarak bilinen bu bölgenin enfeksiyonuna sıklıkla bakteriler neden olur. En sık neden çeşitli bakteriler olsa da, bazı diğer nedenler sonucunda da Balanitin görüldüğü bilinmektedir. Balanitin oluşmasına sebep olan tüm nedenler şunlardır:

~ Bakteriler

~ Nadir olarak virüsler

~ Glans penisin tahriş olması

~ Başta candida olmak üzere mantarlar

~ Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

~ Peniste çatlaklara yol açan deri hastalıkları

~ Prezervatif kullanımı (uygun olmayan, alerji geliştiren)

~ Sünnetsiz olmak

~ Tuvalet içi ve tuvalet dışı hijyenine dikkat etmemek

Balanite yol açacak nedenler büyük çoğunlukla bunlardır ancak sadece bunlarla sınırlı değildir. Balanite yol açan diğer nedenler; çeşitli cilt hastalıkları;  psöriazis (sedef) hastalığı, fimozis, atopik dermatit (egzema), liken planus, geciktirici krem veya sprey kullanımı, şeker hastalığı, iç çamaşırların iyice temizlenmemesi, elbiselerin ve iç çamaşırların yıkandığı deterjanların yoğun kimyasal içermesi ve ıslak çamaşır giymek gibi nedenler de Balanit oluşumuna neden olabilmektedir.

Balanitin Belirtisi Nelerdir?

Balanite bağlı oluşan belirtiler pek çok hastalığa benzemektedir. Özellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara benzer özellikler taşımaktadır. Balanit enfeksiyonu başladığında, çoğu zaman hastalar durumun farkında olmazlar. Enfeksiyonun ilerlemesi ile beraber, özellikle 3.günden sonra belirtiler şiddetlenir. Hastalar bu dönemde hastaneye başvurur. Balanite bağlı olarak görülen belirtiler şunlardır:

1. Penis Başında Kızarıklık

Balanitin ilk belirtisi penis başında kızarıklık olmasıdır. Enfeksiyonun geliştiği bölgelerde görülen bir belirtidir. Glans penis çevresinde bulunan kızarıklık enfeksiyonun ilk döneminde ağrısızdır. Enfeksiyonun ilerlemesiyle beraber ağrı ile birlikte görülür.

2. Glans Peniste Ağrı

Enfeksiyonun ilk bulgusu olmasa da ilerleyen günlerde ortaya çıkar ağrı. Hastaların en çok sıkıntı çektiği belirti ağrıdır. Glans penis çok hassas bir bölgedir. Sinir ağı çok gelişmiştir, bu yüzden ağrı gibi duyular çok net hissedilir. Penis başının kişinin çamaşırlarına sürtünmesi ile de ağrı oluşabilir.

3. Kötü Kokulu Akıntı

Enfeksiyonun ilerlemesiyle beraber akıntı da oluşmaya başlar. Akıntının oluşmasına yol açan neden genellikle bakteriler olduğu için, akıntı kötü kokuludur. Akıntının rengi ilerleyen günlerde sarıya döner.

4. Kaşıntı

Hassas bir doku olan glans peniste enfeksiyon vardır. Enfeksiyon bölgesinde görülen bir diğer belirti de kaşıntıdır. Tatlı bir kaşıntı şeklindedir ancak kaşımakla ağrı ortaya çıkmaktadır.

5. İdrar Yaparken Yanma

Balanit nedeniyle idrar yaparken de problem ortaya çıkar. Penis başının hassaslaşması nedeniyle, idrar yaparken ağrı vardır. Bu hastalarda idrar yaparken yanma da görülmektedir.

6. Diğer Belirtiler

Balanite bağlı olarak görülen belirtiler sadece bunlarla sınırlı değildir. Diğer belirtiler şunlardır; glans penis üzerinde kabarcıklar, penis başında döküntü görülmesi, penis derisinin gergin olması ve penis derisinin çekilememesi, glans peniste şişme, hafif ateş, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de görülebilmektedir.

NOT:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Üroloji Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply