Agorafobi Nedir? Agorafobinin Belirtisi Nelerdir?

Agorafobi, son yıllarda isminin duyulma sıklığı artan hastalıklardan biridir. Aslında bunun başlıca sebebi, bu ve buna benzer diğer birçok psikiyatrik rahatsızlığı görülme sıklığının artmasıdır. Agorafobinin de görülme sıklığı arttığı gibi, bu hastaların teşhis alıp tedavi edilmeleri de kolaylaşmıştır. Alan korkusu olarak tarif edilecek Agorafobi hakkında detaylı bilgilere bu yazı ile ulaşabileceksiniz.

agorafobi-nedir-belirtisi-nelerdir

Agorafobi Nedir?

Agorafobi, bir anksiyete (kaygı) bozukluğu tipidir. Kısaca; alan korkusudur. Bu bireyler, bir panik atağının yaşanması ya da panik atak benzeri belirtilerin ortaya çıkması durumunda, yardım bulamayacağını ya da kaçmasının zor olacağının korkusunu duyar ve birçok alandan uzak durmaya çalışır.

Bu rahatsızlıkları nedeniyle, içinde bulunabilecekleri durumlardan kaçıp kurtulamayacaklarını düşünürler. Anksiyetelerinin arttığı zamanlarda, çevresinde bulunan kişilerden yardım alamayacaklarını sanarak korku duyarlar. Bu bireyler, panik atak geçirmesine sebep olan ortamlardan ve herhangi bir endişe hissedecekleri durumlardan çekinirler ve Agorafobiye yakalanırlar.

Bu hastalar halka açık yerlerde ve kalabalık mekanlarda bulunmak istemezler. Toplu taşıma araçlarını kullanmak istemezler, çeşitli açık veya kapalı alanda bulunmak istemezler, sırada beklemek istemezler ve kalabalık içinde olabilecekleri diğer birçok durumdan kaygı duyarlar.

Yukarıda saydığımız bu gibi yerlere gitmekten kaçınırlar  ya da oralarda bulunması gerekirse, olduğu süre boyunca büyük korkular yaşar. Bu yüzden ya bir yere giderken yanında bir yakınının olmasını ister veya herhangi bir çaresizlik hissi yaşamamak için evden dahi çıkmak istemez.

Agorafobinin Nedenleri Nelerdir?

Agorafobinin, panik bozukluğun bir komplikasyonu olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Birçok farkı nedenle gelişse de, genellikle tekrarlayan panik atakların ilk bir yılı içinde ortaya çıktığı görülmektedir. Ayrıca bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olacak birçok neden daha vardır. Şöyle sıralanabilir:

~ Kendi duygularına fazla dikkat kesilen bireyler

~ Panik atağa karşı korkusu ve dürtüsü olan bireyler

~ Nefes alış verişinin artması

~ Çocuklukta yaşanan ayrılık kaygısı

~ İstismar, taciz, tecavüz gibi olaylara maruz kalmak

~ Fazla sayıda stres kaynağı olması

~ Strese uzun süre maruz kalma

~ Genetik nedenler

Agorafobi toplumda az rastlanan bir rahatsızlıktır. Görülme sıklığı %1 kadardır, ancak çoğu hasta sadece korku yaşar, gündelik yaşantısını bir şekilde devam ettirir. Kadınlarda görülme olasılığı 2 kat daha fazladır. Ayrıca gençlerde ve ergenlerde görülme ihtimali de daha fazladır.

Agorafobinin Belirtisi Nelerdir?

Agorafobiye yol açabilecek birçok neden vardır. Bu nedenlerden biri veya birkaçının birleşmesi ile ortaya çıkar. Fobinin ortaya çıkması ile panik atağa ait belirtiler de gözlenir. Hastalığa ait belirtileri aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

1. Hastanın Kapalı ve Açık Alanlardan Korkması

Evden tek başına çıkmaktan korkma, kalabalıktan ve insanlardan korkma, sıra beklemekten korkma, sinema salonu gibi kapalı ve insan dolu mekanlardan korkma, küçük mağaza ve asansör gibi nispeten küçük ve kapalı mekanlardan korkma, otobüs – uçak – tren gibi taşıma araçlarından korkma gibi onlarca alandan korku duyabilirler.

Bu alanlardan korkmasının sebebi, içine girdiği bu alanlardan bir daha çıkamayacağı, paniklerse yardım alamayacağıdır. Agorafobinin asıl belirtisi budur. Bu belirtiye ek olarak aşağıda yazacağım diğer belirtiler de görülebilir.

2. Kontrolü Kaybedeceği Düşüncesi

Agorafobi rahatsızlığına sahip bireylerin birçok alandan dolayı korkusu olsa da en büyük kaygıları bu alanlarda kontrolünü kaybedecekleri düşüncesidir. Kontrollerini kaybetmemek için korktukları alanlara girmek istemezler ve hatta bu yüzden bazı hastalar evden dahi dışarı çıkmak istemezler.

3. Orantısız Korku Hissi

Yaşadıkları korkunun en önemli özelliği orantısız olmasıdır. Korktukları alana maruz kaldıkça korkuları da orantısız şekilde büyümeye devam eder.

4. Günlük Yaşamın Sekteye Uğraması

Agorafobili bireylerin hayatını en çok zorlayan şeylerden biri, iş yapma becerilerinin sekteye uğramasıdır. Korku ve endişeleri yüzünden sosyal olaylardan, işten ve diğer alanlardan kaçınmak ister. Bu nedenle günlük yaşamlarını idare ettirmek konusunda zorlanırlar.

5. Refakatçiye İhtiyaç Duyma

Zorda kaldıkları ve endişe duydukları ortamlara girmek zorunda kalırlarsa bu hastalar, yanlarında mutlaka tanıdık bir refakatçi isterler. Ancak bu şekilde biraz rahatlayabilirler.

6. Uzun Süre Devam Eder

Agorafobi çoğunlukla panik ataklar sonrası görülen bir rahatsızlıktır. Bu fobi nedeniyle hastalar uzun süre sıkıntı yaşarlar. Genellikle altı ay veya daha fazla süre devam eder bu durum.

7. Diğer Belirtiler

Korku duydukları ortam nedeniyle bu hastalarda panik atağa benzer belirtiler baş gösterir. Bunlar; kalp çarpıntısı terleme, titreme, nefessiz veya boğucu bir his, göğüste basınç hissetme, mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesidir. Bu belirtiler, fobinin ortaya çıkması ile başlar ve dakikalar geçtikçe artar.

Özet:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Yukarıda gördüğünüz şikayetlere sahipseniz bir Psikiyatri Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

One Response

  1. Doğukan 17 Ekim 2018

Leave a Reply