Adet (Regl) Nedir? Adetin Belirtisi Nelerdir?

Adet, kadınların aylık döngülerle oluşan kanamasına verilen isimdir. Tıbbi adı menstrüasyondur. İnsanlar arasında aybaşı, regl, hayız ve adet olarak farklı farklı şekillerde adlandırılabilmektedir. Normal bir durumdur. Görülme sıklığı kadınlar arasında farklılık göstermektedir. Kimi kadınlarda adet sırasında görülen ağrı oldukça şiddetlidir. Yine bazı kadınlarda menstrüasyon sırasında aşırı kanama olabilmektedir. Bu yazıda size bir Doktor olarak adetin ne olduğundan, belirtilerinden ve diğer birçok detayından bahsedeceğim.

adet-regl-mens-nedir-belirtisi-nelerdir

Adet Nedir?

Yazının girişinde de ifade ettiğim üzere, kadınlarda aylık periyotlarda görülen menstrüal döngünün bir parçasıdır ve bu döngü ile birlikte görülen vajinal kanamadır. Fizyolojik bir durumdur ve bütün kadınlarda görülür. Adet döngüleri 12-14 yaş civarında başlar. Daha öncesinde de görülebilmektedir. Bazı çocuklarda çok erken çağlarda görülür ve bu durum puberte prekoks olarak isimlendirilir. Bitişi ise menopoz olarak adlandırılır ve 48-51 gibi yaşlara denk gelir.

Adetin süresi kişiden kişiye değişmektedir. Başladığı yaşlar olan 12-14 yaş civarında net bir süreden bahsetmek mümkün değildir, sıklığı birkaç yıl içinde ancak düzene oturmaktadır. Ayrıca menopoza geçiş sürecinde döngünün düzeni ve görülme süresi bozulur.

Adetteki kadınlarda düzenli bir döngü oluşur zamanla. Bu döngü kadınlar arasında farklılık göstermekle birlikte genellikle 28 gündür. Bu sürenin normal sınırları 21-35 gün arasıdır. Bu sürelerin daha üstünde ve daha altında ise Hekiminize başvurmanız gerekebilir.

Adet esnasında görülen kanama yaklaşık olarak 5 gün sürer. Kanama 3 ila 7 gün arasında sürebilmektedir. Bu sürelerin altında ve üstünde görülmesi durumunda da Hekiminize başvurmanız gerekebilir. On iki yaş civarında başlayan bu kanamalar menopoz ile sonlanır. Bu yaşlar arasında sadece gebelik sürecinde durur.

Adet Kanaması Nasıl Oluşur?

Bu kanamanın oluşması fizyolojik bir süreçtir ve kadınları gebeliğe hazırlamak için oluşur. Kadınların gebeliğe hazırlandığı fizyolojik süreçte, rahim iç yüzünde damar ve doku artışı oluşur. Bu damar ve doku artışı olası gebelik oluşumunda bebeğin yerleşimi ve beslenmesi için gereklidir. Şayet bu döngü sırasında döllenme olmazsa, bu damar ve doku fazlalığı yıkılır ve kanla beraber atılır. Bu kanama genellikle 5 gün sürer ancak en fazla kanama ilk 2 günde görülür. Tüm adet sırasında 50 ml kadar kan kaybedilir.

İşte adetteki kanamanın nedeni budur. Rahim iç duvarında artan damar ve dokular dökülmeye başlar ve kan ile birlikte vücuttan atılır. Sonrasında döngü tekrardan başa döner ve vücut kendini tekrardan hamileliğe hazırlamak için çabalar, rahim iç duvarında damar ve doku artışı olur.

Adetin Belirtisi Nelerdir?

Öncelikle şunu vurgulamamda fayda var; adet bir hastalık değil fizyolojik bir durumdur. Tüm sağlıklı kadınlarda görülür. Belirtisi Nelerdir ifadesini sitemde genellikle hastalıklar için kullanıyorum. Ancak burada açıklamama yardımcı olacağı için kullanmak zorundayım.

Burada yazacağım belirtileri, özellikle ilk defa adet görecek bireyler için yazacağım. İlk maddeleri açıklayarak yazdıktan sonra geriye kalan maddeleri alt alta sıralayacağım. Bu belirtilere sahipseniz ilk adet döngüsünü yaşamaya yakınsınız demektir.

Ayrıca yine buradaki belirtiler tüm kadınlar tarafından her ay görülmektedir, sizler de bu belirtiler ile adet tarihinizin yaklaştığını anlayabilirsiniz.

1. Duygusal Dalgalanmalar

Adet döngüsü sırasında hormonal dengede büyük değişiklikler gözlenir. Bazı hormonlar pik değerlerine ulaşırken bazı hormonların düzeyi çok azalır. Hormonlardaki bu değişiklikler nedeniyle, kadınlarda duygusal dalgalanmalar sıkça görülür. Kolay sinirlenme, kolay duygulanma gibi uç dalgalanmalar görülür.

2. Göbek Altında Kasılma ve Ağrı

Adetin en önemli belirtilerinden biri kasılma ve ağrıdır. Kanamanın bitişine kadar da devam eder. Rahim iç duvarının yıkılması için rahimde kasılmalar oluşur. Bu kasılmalar bazen çok şiddetlenir ve çok fazla ağrı yapar. Bu ağrı bazen o kadar şiddetlenir ki kadınların acil servise başvurmalarına neden olabilir.

3. Diğer Tüm Belirtiler

Aşağıda yazacağım maddeler de adetin belirtileridir. Madde madde açıklamanın gereksiz olabileceğini düşünerek bu şekilde yazacağım.

~ Göğüslerin ve göğüs uçlarının hasssalaşması

~ Vücudun fazla su tutması ile beraber kilo artışı, genelde 1-2 kilo kadar olur

Rahim bölgesinde baskı ve ağrı hissetme

İştahta artma, durmadan yeme isteğinin oluşması

Düşük enerji hali

Baş ağrısının oluşması ve sık sık tekrar etmesi

Hormonlardaki değişiklikler ile beraber oluşan huzursuzluk

Nedensiz sinirlilik hali, sık sık sinirliliğin oluşması

Sıcak basması ve terleme

Sivilce artışı

Konsantrasyon eksikliği ve odaklanamama

Sırt ağrısı

Mide bulantısı ve bazen de kusma

Uyku bozukluğu

Sürekli bir yorgunluk hali

Kas ve eklem ağrıları

Bu belirtiler adetin geldiğinin göstergeleridir. Görülen bu belirtilerin bazıları az düzeyde görülürken bazıları oldukça yüksek düzeyde görülmektedir. Bazı döngüler sırasında karın ağrısı ve kasılmalar çok şiddetli görülebilmektedir. Yukarıda yazdığım belirtiler döngüden döngüye şiddetlenebilir ve azalabilir.

NOT:  Bu yazı bir Doktor tarafından, hastaları ve hastalık potansiyeline sahip kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tanı ve tedavi amacı yoktur. Adet konusunda sıkıntılar yaşıyorsunuz Kadın Doğum ve Hastalıkları Doktoruna muayene olmanızda fayda var.

Leave a Reply